محمد حسن ستاره شنبه 19 شهریور 1390 02:05 ق.ظ نظرات ()
چدن نشکن

چدن های نشکن یا چدن های با گرافیت کروی ، خا نواده ای از چدن ها هستند و همانطور که از اسمشان پیداست شکل گرافیت درآن ها کروی است. همین کروی بودن گرافیت ها ، باعث افزایش استحکام و چقرمگی در مقایسه با چدن های با گرافیت ورقه ای می گردد .


چدن نشکن یا چدن گرافیت کروی :

نام چدن نشکن بدلیل رسوب گرافیت به شکل کروی درزمینه آن است.عمل کروی شدن گرافیت درچدن نشکن از طریق افزودن مقادیرجزئی منیزیم به عنوان عنصری کروی کننده به مذابی که دارای ترکیب شیمیایی مشابه چدن خاکستری می باشد انجام می گیرد ولی با درصد گوگرد وفسفر کمتری است بدست می آید. منیزیم تنها عنصری نیست که می تواند نقش کروی کننده داشته باشد.و دلیل استفاده از منیزیم به خاطر جنبه اقتصادی آن است.عناصری نظیر کلسیم ، پتاسیم ، لیتیم ،لانتانیم ،و برلیم نیز می توانند ترغیب کننده گرافیت کروی باشند و عناصری نظیرگوگرد،اکسیژن،هیدروژن،ازت،سرب،تیتانیم،آرسنیک بازدارنده گرافیت کروی باشند.

ساختار زمینه چدن نشکن-چدن گرافیت کروی(
Ductile cast iron pictures)


می توانند مانع از گرافیت کروی گردند.و ازعناصر بازدارنده گرافیت کروی می توان به گوگرد ،سرب ،تیتانیم،اکسیژن،هیدروژن،ازت و...اشاره کرد.

چدن نشکن بعد از چدن خاکستری بیشترین مقدار مصرف را در میان انواع چدنها داراست.موارد مصرف زیاد این نوع قطعات به علت ریخته گری راحت، قابلیت انعطاف وچکش خواری بالای آنها، مقاومت در مقابل خوردگی،ماشینکاری خوب به همراه مدول الاستیسیته واستحکام بالا می باشد.تاریخچه چدن نشکن-چدن گرافیت کروی:


پیدایش چدن نشکن در جهان در سال 1940 میلادی به انجام رسید وپس از تحقیقات وسیعی که نا سال1950 بروی آن انجام گرفت مصرف چدن گرافیت کروی به عنوان یک آلیاژ صنعتی جالب تا سال1960 به 9 برابر افزایش یافت.وتولید چدن نشکن یا همان چدن گرافیت کروی همواره سیر صعودی زیادی داشته است،و در ایران نیز اولین بار در ساخت لوله آب بکار گرفته شده است.


خصوصیات چدن نشکن- گرافیت کروی:


چدن گرافیت کروی همانند چدن خاکستری قابلیت ماشینکاری عالی داشته اما قابلیت جذب ارتعاش آن کمتر از چدن خاکستری است. واز آنجایی که چدن نشکن دارای وزن مخصوص بیشتری از چدنهای خاکستری است لذا در هنگام انجماد دارای تمایل به انقباض بیشتری بوده و در نتیجه نیاز به تغذیه گذاری بیشتری دارد.بهر حال تولید چدن نشکن از نظر متالورژیکی فرایند حساسی بوده و نیاز به کنترل شدید در انتخاب مواد اولیه مصرفی و روش های ریخته گری دارد.

واگر چه مشخصات مکانیکی چدن نشکن با چدن مالیبل قابل مقایسه است اما چدن گرافیت کروی اولا با محدودیتی از نظر ضخامت قطعات تولیدی روبرو نبوده وثانیا در تولید آنها لزوم انجام عملیات حرارتی وجود ندارد.


تقسیم بندی انواع چدن گرافیت کروی:


1-چدن نشکن نوع فریتی:که گرافیت کروی در زمینه ای کاملا فریتی توزیع شده است.این نوع چدن دارای قابلیت انعطاف بالا،ماشینکاری عالی وتنش تسلیم متوسط می باشد.

2-چدن نشکن نوع پرلیتی:زمینه عموما پرلیتی بوده دارای تنش تسلیم وقابلیت ماشینکاری خوب اما قابلیت انعطاف متوسطمی باشد.

3-نوع علیات حرارتی شده:انواع نرماله ویا کوئنچ وتمپر شده آن دارای استحکام کششی وتنش تسلیم استثنایی تا حدود 1000 نیوتن بر میلیمتر مربع وقابلیت انعطاف مناسب تا حدود 10% ازدیاد طول نسبی کششی بوده و لذا بعنوان قطعات مهندسی دارای موارد مصرف بالا است.


نحوه تشکیل چدن نشکن چشم گاوی:


در شرلیطی که ساختمان زمینه چدن نشکن مخلوطی از فریت وپرلیت باشد دانه های فریت اغلب به صورت هاله ای در اطراف کره های گرافیت تشکلیل می شوند که علت این امر بر می گردد به این نکته که کربن (محلول در آستنیت) اطراف گرافیت کروی به دلیل سرعت سرد شدن آهسته در به راحتی می تواند به سمت گرافیت ها دیفوزیون کرده وبر روی انها رسوب کند در نتیجه زمینه اطراف گرافیت کم کربن شده و به شکل هاله ای اطراف آن دیده می شود.واین ساختمان به ساختمان چشم گاوی موسوم است.