محمد حسن ستاره پنجشنبه 7 مهر 1390 10:23 ب.ظ نظرات ()

آیا میتوان روی ماشین تراش در صورت ضرورت فرزکاری نمود؟

اگر منظور از فرزکاری ایجاد سوراخهای بن بست با استفاده از تیغه فرزهای انگشتی صفرتراش(که قابلیت باردهی به داخل متریال را دارند) باشد، میتوان بسته به موقعیت، متریال را در سمت اسپیندل بسته و یا در محل قلم بند مستقر نمود؛ در حالت نخست تیغه فرز انگشتی در سمت مرغک سوار شده و در حالت دوم در سمت اسپیندل استقرار می یابد.

اگر منظور از فرزکاری، درآوردن جای خار روی محورها و یا سایر قطعات باشد، باید تیغه فرز را در سمت اسپیندل(مثلا در سه نظام) بسته و متریال مورد نظر را نیز بصورت عمود بر محور اسپیندل در قلم بند مهار کرد؛ سپس با استفاده از حرکت سوپرت اصلی یا فوقانی اقدام به مماس کردن و باردهی کرده و در آخر با بکارگیری حرکت عرضی(عمدتا با استفاده از سوپرت عرضی و گاه با استفاده از سوپرت فوقانی که نود درجه چرخانده شده و بموازات سوپرت عرضی قرار گرفته)، اقدام به اعمال حرکت پیشروی نمود.

کاملا امکان دارد که شما با مهار یک قطعه در قلم بند ماشین تراش  و بشتن یک تیغه فرز پولکی اقدام به درآوردن شیار در پیشانی آن نمائید.

همینطور ممکن است با استفاده از تیغه فرز پیشانی تراش و یا تیغه فرز کف تراش بتوانید از روی سطوح متریال بسته شده در قلم بند، براده برداری کنید. گاهی قلم بند کلا برداشته شده و بجای آن آداپتور ویژه ای قرار داده میشود تا بتوان قطعاتی را بصورت راحتتر بسته و به روی آنها فرزکاری انجام داد که البته بکارگیری آن تنها در کارهای سری تراشی توجیه دارد. در تمامی موارد یادشده، اپراتور باید بسته به جهت باردهی، نسبت به بکارگیری روش تراش همراه یا مخالف(معکوس) تصمیم درستی را اتخاذ نماید، زیرا اشتباه در این مورد میتواند در ماشینهایی که پیچ سوپرت عرضی آنها مجهز به سیستم بال اسکورو(ساچمه ای) نیست، ایجاد کشیده شدن ناگهانی متریال به سمت داخل در امتداد حرکت سوپرت عرضی کند، مگر آنکه سیستم دیگری برای خنثی کردن این مساله پیش بینی شده باشد.