محمد حسن ستاره یکشنبه 17 مهر 1390 01:05 ب.ظ نظرات ()

رزوه ها ویژگی هایی دارند؛ ترکیب های مختلف از این ویژگی ها، می تواند مبنای تنوع آنها باشد؛ ویژگی هایی از قبیل زاویه دندانه، فرم مقطع دندانه، عمق دندانه و ...

شاید شما بتوانید با کنار هم قرار دادن یک سری از این ویژگی ها رزوه ای با استحکام و منفعت عملی بسازید که برای مواردی خاص بسیار مفید باشد.

 اما چون وجود استاندارد در در هر زمینه ای محدودیتها را از بین میبرد و در سطح کلان هم از نظر اقتصادی توجیه دارد، در مورد رزوه ها نیز از بدو پیدایش تاکنون، استانداردهای مختلفی برای تامین نیازهای اساسی و یا توصیه های متفاوت برای رفع نیاز در موارد خاص ارائه شده اند.

برای رزوه ها عموما نیازهای اساسی عبارت از اتصال، آب بندی و انتقال حرکت و یا ترکیبی از این سه میباشند و اساس استانداردهای گوناگون رزوه ها نیز رفع این سه نیاز بوده است.

تعدادی از این استانداردها یا نرم ها که نام کشورهای مبتکر در این زمینه را بر خود دارند، عبارتند از:

استاندارد آلمانی

استاندارد انگلیسی(مثل رزوه های ویتورث)

استاندارد امریکایی(مثل رزوه های سلرز و بریگز)

استاندارد کانادایی

استاندارد یونیفاید

و در کنار آنها استاندارد بین المللی هم موجود است.

 ابتدایی ترین تقسیم بندی بر اساس کاربرد، رزوه ها را به دو رده "اتصال" و "حرکتی" تقسیم می کند.

معمولا در رده اتصال، انواع رزوه های مثلثی و در رده حرکتی رزوه های گرد، مربع، ذوزنقه و اره ای جای می گیرند.

تقسیم بندی رزوه ها را همچنین میتوان بر اساس ملاک های دیگری به غیر از "کاربرد" هم انجام داد، مثل امتداد سطح (مخروطی، صفحه ای(ارشمیدس)، استوانه ای )، شکل ظاهری برای پیچ و مهره(سر شش گوش، سر عدسی، خروسکی، سرخزینه ،آلن، تاجی و ...)، تعداد راه رزوه، استحکام کششی، جهت پیچش دندانه ها(راستگرد و چپگرد)، فرم دندانه رزوه(مثلث،مربع،گرد،اره،ذوزنقه) و ... .

اما مهمترین تقسیم بندی که رایج ترین و مورد قبولترین هم هست، همان تقسیم بندی بر اساس "کاربرد" است؛ در این دسته بندی در هر یک از سه کاربرد اتصال، آب بندی و انتقال حرکت و یا سایر کاربردهای قابل تصور، انتظاراتی که از رزوه ها بر حسب هر کاربرد می رود، لحاظ شده و برای برآورده ساختن این انتظارات، برای دندانه رزوه، فرم کارساز و مناسبی توصیه شده است مثل توصیه فرم مثلثی مستقیم برای اتصال، فرم گرد برای انتقال حرکت، فرم مثلثی مخروطی برای آب بندی و ...؛ در این زمینه اصولا بکارگیری مباحث مقاومت مصالح و اجزاء ماشین مبنای کار است.

اما تقسیم بندی که در اینجا قصد داریم بر اساس آن به معرفی انواع رزوه ها بپردازیم تقسیم بندی بر اساس فرم مقطع دندانه ها است؛ مثلثی، ذوزنقه، گرد و ... .

مشخصاتی هم که در جداول آورده ایم بیشتر جنبه ی عملی دارند و در نتیجه این جدولها غالبا برای یک فرد تراشکار میتوانند بعنوان راهنمای رزوه تراشی مورد استفاده قرارگیرند.

تشخیص رزوه های راستگرد و چپگرد از هم:

رزوه ای راستگرد است که وقتی محور آن عمود بر افق قرار گیرد از دید ناظری که از مقابل به آن نگاه میکند، جهت صعود دندانه هایش به طرف راست باشد و بالعکس در چنین حالتی اگر جهت صعود دندانه هایش به سمت چپ باشد چپگرد خواهد بود. بدیهی است جهت بستن رزوه ی راستگرد، ساعتگرد و جهت بستن رزوه ی چپگرد، پادساعتگرد خواهد بود.

 

منبع: http://hrkv.blogfa.com